« powrót

Pierze a alergia

„ .........Osoby które reagują alergicznie na kurz domowy nie muszą rezygnować z pościeli wypełnionej puchem i pierzem. Przy wystąpieniu alergii na domowe melby jest często uważane, iż ma to związek z używaniem artykułów wypełnionych puchem i pierzem.

Dużo lekarzy i ekspertów radzi alergikom generalnie zmianę na inne materiały wypełniające. Ze względu na nowe wyniki badań naukowych przekonanie o negatywnych wpływach artykułów z puchu i pierza powinno być zrewidowane. Może być wprost przeciwnie. Po badaniach w środkowej Europie gdzie zbadano setki mieszkań, pokoi sypialnych, łóżek i kołder na zawartość melb domowych stwierdzono:

  1. Kołdry i poduszki z puchu i pierza nie zawierają melb domowych. Przy normalnym używaniu nie znajdują się tam melby gdyż gęsta powłoka stwarza barierę dla tych organizmów
  2. W każdym mieszkaniu i każdej sypialni znajdują się melby domowe. One odżywiają się małymi kawałkami skóry człowieka, którą człowiek ciągle gubi jako łupież. Pióra i puch nie mogą być pożywieniem dla melb

Po wielu badaniach naukowych przeprowadzonych we wszystkich klimatach Europy pokazują jednoznacznie iż kołdry z puchu i pierza ze względu na miejsce jak i właściwości odżywcze nie grają dla melb domowych żadnej roli.

Tak więc nie ma ani naukowych ani praktycznych względów, aby alergikom na melby domowe, odradzać korzystanie z kołder puchowych i pierzowych.